Yazı Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 08:48 Bu yazı 1218 kez okundu
 
BAYRAMLAŞMA VE ÖNEMİ
Mehmet Şahin
 
 

Genel olarak tüm Müslümanların bildiği yada inancı gereği bilmek zorunda olduğu ve halk arasında üç aylar diye tabir edildiği, kıymetli bir zaman dilimi vardır. Bu zaman dilimi her yılın içindeki üç aydır.

 Bu üç aylar Recebü’l- ferd, Şa’banül-muazzam ve Ramazanü’l mübarek olan bu ayların İslam dininde çok önemli bir yeri vardır.

Regaip ve Mirac kandillerini içinde barındıran ve Adem aleyhisselamdan bu yana çok önemli olan Recep ayı ile Berat kandilinin bulunduğu Şaban ayı geçti. Bu aylarda ibadetlerini doruğa çıkaran müminler, dört gözle bekledikleri Ramazan ayına kavuşmanın heyecanını yaşadılar. Tüm ayların sultanı olan Ramazan ayı hakkıyla idrak edenler için çabucak geçti.

Bu buruk bitişin sonu  Ramazan bayramı ile taçlandı. Bayramların toplum, cemiyet ve sosyolojik açıdan çok büyük bir önemi vardır. Yaşlılar, olgunlar, gençler ve çocuklar önce bayram namazı için camileri doldururlar sonra aile büyükleri, anne-baba akrabalar, eş dost, ziyaret edilerek; büyüklerin ellerinden öpülür duaları alınır. Bayramlar sevgi ve saygının artmasına sebep olur. Büyüklerin kıymeti bir kez daha anlaşılır. Küskünler barışır barıştırılır. Yetimler, fakirler, garipler ve çocuklar sevindirilir. Maddi ve manevi yardıma muhtaç olanların yardımına koşarız. İçtimai hayatın sosyal dengenin korunması için çok önem arz etmektedir. Ramazan bayramında sadaka ve fitre verilmesi malı olanların, mallarının zekatını vermesi toplumun dengesi açısından çok önemlidir.

Hadisi şeriflerinde peygamber efendimiz şöyle buyuruyor:

‘’Ramazan ve Kurban bayramlarının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez’’(İbni mace taberani)

‘’şu beş geceden yapılan dua geri çevrilmez, Regaip gecesi, Beraat gecesi, Cuma gecesi,  Ramazan ve Kurban bayramı gecesi’’(ibni asakir)

Tabi globalleşen dünyada, teknoloji çağının hayatımızın her alanına nüfus ettiği için, ne yazık ki kutsal değerlerimiz her geçen gün değerini yitiriyor. Bu yüzden her Müslüman için bu tür kutsal ay gün ve Bayramların kıymetini kavramamız gerekmektedir. Ve bu günlerin değerinin bilinmesi için azami gayret sarf etmemiz gerekir. Bunun için önce ailemizden başlayarak akraba, eş-dost herkesi ziyaret etmemiz gerekmektedir. Özelikle kim geldi beni ziyarete ona gideyim demeden, herkesi ziyaret etmek gerekir.   Saygı Sevgi ve dua ile esen kalın Hepinizin bayramını en içten Dileklerimle kutlarım…

            Mehmet ŞAHİN

 
Etiketler: BAYRAMLAŞMA, VE, ÖNEMİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı