Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 16:31 Bu haber 981 kez okundu
 
VANİ MEHMED EFENDİNİN İSMİ GÜRPINAR İLÇE MEYDANINA VERİLECEK
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yanan ve boğazın simgesi olan Vaniköy Camisini yaptıran Vani Mehmed Efendinin İsmi Gürpınar Belediyesince ilçe meydanına verilecek.
KÜLTÜR Haberi
VANİ MEHMED EFENDİNİN İSMİ GÜRPINAR İLÇE MEYDANINA VERİLECEK

Van’ın Gürpınar Belediyesi, 17 yüzyılda yaşamış mutasavvıf ve şair olarak Osmanlı Padişahı 4. Mehmed’e hocalık yapan Hoşablı Vani Mehmet Efendi’nin ismi ilçe meydanında yaşatma kararı aldı.

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış’ın talimatını verdiği çalışma Aralık ayı meclis toplantısında gündeme getirilerek meydan yeni ismi olan ‘Hoşabi Mehmed Efendi Meydanı’ ismine kavuşacak.

Vani Mehmed Efendi ismini Gürpınar İlçe meydanına vereceklerini söyleyen Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, “Hoşab Mahallemizde dünyaya gelen ve Osmanlı döneminin büyük alimlerinden biri olan Vani Mehmed Efendinin İstanbul'da yaptırdığı cami maalesef geçirdiği yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Tarihi Vaniköy camisindeki yangın bizleri derinden etkilemiştir. Bizlerde Gürpınar Belediye olarak ilçe meydanımıza padişah hocalığı da yapan hemşerimiz Vani ya da diğer ismiyle Hoşâbî Mehmed efendinin ismini vereceğiz." Dedi.

Kaynak: Editör: enfarklıhaber
Etiketler: VANİ, MEHMED, EFENDİNİN, İSMİ, GÜRPINAR, İLÇE, MEYDANINA, VERİLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı