Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 13:50 Bu haber 1197 kez okundu
 
VAN’DA 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 106. YIL DÖNÜMÜ
Van’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bir tören düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
VAN’DA 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 106. YIL DÖNÜMÜ

Zeve Şehitliğinde yapılan törene Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Garnizon Komutanı şehit yakınları Kore ve Kıbrıs gazileri, siyasi parti temsilcileri ve kurum amirleri katıldı.

 Tören Şehitlik anıtına çelenklerin bırakılması, saygı duruşunda bulunulması ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı okundu. Çanakkale Zaferinin önemi ve Zeve Şehitliği hakkında bilgilendirme konuşmasını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Abdulaziz Kardaş tarafından yapıldı. Ardından Van Valisi Bilmez, Şehitlik Şeref Defteri'ni imzaladı. Bilmez, deftere şunları yazdı: “Bir asır evvel Kurtuluş Savaşı'nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale'de destan yazan atalarımız, düşmana "Çanakkale Geçilmez!" diyerek tüm dünyaya eşi ve benzeri görülmeyen bir milli mücadele örneği gösterdi. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler gününde baş komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, huzurunda bulunduğumuz Zeve şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhlarınız şad mekanınız cennet olsun.”

Kore ve Kıbrıs gazileri de şehitlere rahmet okuyarak bu günlerin önemli günler olduğunu söylediler.

Tören, Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunması, protokol üyeleri, şehit aileleri Zeve Şehitliği anıtına karanfil bırakmasıyla son buldu.

Kaynak: Editör: enfarklıhaber
Etiketler: VAN’DA, 18, MART, ŞEHİTLERİ, ANMA, GÜNÜ, VE, ÇANAKKALE, DENİZ, ZAFERİ'NİN, 106., YIL, DÖNÜMÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı