Haber Detayı
31 Temmuz 2018 - Salı 18:42 Bu haber 5343 kez okundu
 
VAN’IN NESLİ TÜKENEN YERLİ MEYVELERİ KORUMA ALTINA ALINDI
Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan projeyle, nesli tükenmeye yüz tutmuş yerli meyve ve sebzeleri koruma altına alındı.
GÜNDEM Haberi
VAN’IN NESLİ TÜKENEN YERLİ MEYVELERİ KORUMA ALTINA ALINDI

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan projeyle, nesli tükenmeye yüz tutmuş  yerli meyve ve sebzeleri koruma altına alındı.

Van’da binaların çoğalmasıyla gün geçtikçe bahçelerin ve dolayısıyla da meyvelerin yok olmasına neden oluyor. Bu çerçevede Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yok olan bahçelerin ve içinde bulunan meyvelerin nesli tükenmemesi için bir proje geliştirip, yerli meyvelerin yer aldığı bahçelerden dal ya da göz alıp isteyen vatandaşların meyve ağaçlarına aşı yapmak suretiyle nesli yok olmasını önlemiş oluyorlar.

Projenin mimarı ve fikir babası olan Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, amaçlarının yerli meyvelerin neslinin yok olmaması yönünde bir şeyler yapmak, bu doğrultuda böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “2017 yılında göreve başladığımda bu meyveler kaybolmasın diye ne yapalım dedik? Yerli meyvelerimiz çok güzeldir. Halk da çok seviyor. Biz de bunlar yok olmasın kaybolmasın diye nerde varsa bir yerlere toplayalım, bir araya getirelim dedik. Elamanlarımıza bir araştırma yapmaları ve nerde yerli meyve oldukların tespitini gerçekleştirdik. Geçen yıl başlattığımız çalışma sonucu 14 çeşit meyve ve 5 çeşit de sebze tespit ettik. Bu biz de bu meyveleri getirip isteği doğrultusunda vatandaşlarımızın bahçelerinde başka ağaçlara aşı yapıyoruz. Ve kaybolmamsını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca Üniversitede bir sera kurduk, bu serada da meyveleri yetiştirip fidan haline getirip ve bu fidanları neslinin devamı için halka dağıtacağız. Biz bu projemizi gerek basınla ve gerekse el broşürleri yaptırdık ve bahçeleri olan vatandaşlara dağıtmak suretiyle duyuru yapıyoruz.”dedi.

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Mehmet Kasım Mangaç, aşılama hakkında bilgi vererek, iki çeşit aşı yaptıklarını söyleyerek, “Biri kalem aşı dediğimiz ve sadece ilk baharda yapıyoruz. Diğeri ise göz aşısı o da 15 Ağustos’a kadar yapılabilen bir aşıdır. Tespit ettiğimiz 14 çeşit meyve içerisinde elma, armut kayısı ve  erik olarak çeşitlendirebiliriz.”şeklinde konuştu

Bahçe sahiplerinden Mine Kurt isimli babadan kalma bahçelerinin betonlaşmaya vermeleri gönülleri elvermediğini eskiden etraflarında hep bahçeler olduğunu ancak binalar çoğaldıkça bu bahçeler de yok olduğunu ifade etti.

Kaynak: Editör: Necmi İdiz
Etiketler: VAN’IN, NESLİ, TÜKENEN, YERLİ, MEYVELERİ, KORUMA, ALTINA, ALINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı