Haber Detayı
23 Mayıs 2021 - Pazar 15:26 Bu haber 450 kez okundu
 
AĞAÇ POLENLERİ, SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
Kavak ağaçlarında görülen polenlerin sağlığı tehdit ettiğini öne süren vatandaşlar, ilgili kurumların polenli kavak ağaçlarını kesmesi gerektiğini belirtti.
SAĞLIK Haberi
AĞAÇ POLENLERİ, SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Van’ın Gevaş İlçe merkezinde bulunan kavak ağaçlarından yayılan polenler, kentin büyük bölümünde etkili olurken, vatandaşlar kavak ağaçlarının kesilmesini istiyorlar.  İlçe merkezinde ve mahalle aralarında sıklıkla görülen ve vatandaşları büyük oranda rahatsız eden kavak ağaçlarının yaydığı polenler astım ve bronşit hastalarını tehdit ediyor. Sadece bu hastalıkların bulunduğu vatandaşları değil, çocuklarda da alerjiye neden olan polenler vatandaşların rahatlıkla dışarıda dolaşmasına engel oluyor. Astım hastalarına da tavsiyelerde bulunan uzmanlar, “Astım hastalarının mutlaka testlerini yaptırarak neye karşı alerjileri olduğunu belirlemeleri gerekiyor. Polene alerjisi olan hastalar sabah saatlerinde dışarı çıkmamalı, araba ile seyahat ediyorlarsa ya camları kapalı tutmalı ya da polen filtreleri kullanmalı, kuru havalarda mümkün olduğunca dışarıda az kalmalı, dışarı çıktıklarında gözü ve burunu bir nebze koruyacağı için şapka giymeli, eve gelince de elbiseleri yatak odasının dışında çıkararak duş almalı” diye konuştular.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte artan polen alerjisi konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunan uzmanlar, polenlerin astımı tetiklediğini belirterek, astım hastalarının mutlaka alerji testi yaptırmaları gerektiğini belirttiler. Uzmanlar, bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenlerin arttığını hatırlatarak, polen alerjisi olanları uyardı. Polene bağlı en çok görülen alerjinin burun ve göz ile ilgili olduğunu belirten uzmanlar, “Burunla ilgili alerjiler astımı da tetikler. Zaten, astım hastalarının yüzde 75-80’i aynı zamanda saman nezlesidir. Bu konuda bahar aylarında yaygınlaşan polenlerle birlikte şikâyetler de artıyor” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör: enfarklıhaber
Etiketler: AĞAÇ, POLENLERİ,, SAĞLIĞI, TEHDİT, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı